100 let školy

V Lesonicích u Moravského Krumlova jsme v sobotu 15. 6. 2013 oslavovali 100. narozeniny naší školy, které byly spojeny se srazem rodáků obce Lesonice. Byly to pravé narozeniny s dortem a dárky. Přítomných 420 návštěvníků a rodáků zhlédlo připravený program ve školním dvoře a v sále místní sokolovny. Oslava byla zahájena proslovem starostou obce Lesonice ,starostkou Petrovic a starostou Moravského Krumlova. V opraveném areálu školního dvora následovaly dva křty. Křest školního loga a křest první knihy o Lesonicích, kterou sepsali manželé Grunovi. Je uceleným souborem historie, ale i současnosti obce. Paní ředitelka Emílie Mácová s dětmi a kolektivem učitelů připravili nezapomenutelný zážitek v podobě vytvoření nového českého rekordu. Ten spočíval ve štafetovém dřepování 100 dřepů od každého žáka, včetně paní ředitelky, na čas. Přítomen byl i komisař z agentury Dobrý den, který potvrdil zápis do české knihy rekordů. Sčítat dřepy pomáhali rodiče žáků a celé zastupitelstvo obce Lesonice, které bylo oblečeno v kostýmech z doby první republiky. Děti zvládly výzvu s velkým odhodláním a za mohutného skandování v krásném ale horkém dopoledni potěšily mnohá srdíčka. Byla to atmosféra radosti a porozumění. Děti dostaly dva nádherné dorty, knihy a poukaz na zážitkový školní výlet, který věnovalo zastupitelstvo obce Lesonice.
K tomuto dni byla obec vyzdobena obecními prapory a základní škola dostala nový vzhled v podobě nové fasády, předzahrádky a opraveného školního dvora s pergolou k výuce v přírodě. Ve třídách bylo možno zavzpomínat na školní léta nad spoustou zachovalých historických školních pomůcek. Bylo možno se projet koňským spřežením v místním lese po trase školní naučné stezky.
Odpolední program byl veden v místní sokolovně, kde bylo připraveno také výborné pohoštění. Děti měli k dispozici skákací hrad a zábavné aktivity, které věnovala na tuto akci Česká spořitelna. Připravili jsme ke zhlédnutí na 500 starých fotografií. Po občerstvení nám děti základní školy zahrály hodinové představení pohádky O perníkové chaloupce aneb jenom trochu jinak. Po všech těch dřepech zvládly celé představení na profesionální úrovni a sklidily velký aplaus. Následovalo vystoupeni multižánrové hudební skupiny z Moravského Krumlova pod názvem Švédova trojka. Jejich hřejivé tóny obměkčily nejedno srdíčko. A dostáli uznání, že letošní prvenství v Portě jim právem náleží. Pro milovníky dobrého vína byla připravena komentovaná degustace špičkových vín z produkce Ing. Radka Hanzla. Večer jsme zakončili rockovou zábavou se skupinami MONROE a BAGR.
Na malou vesničku to byl den s velkým D. Lidé se bavili a ani nevnímali tu spoustu ochotných dobrovolníků, kteří to vše s láskou připravili. Za to vše jim patří obrovské uznání a dík. Jsme rádi, že to vše mělo cenu a vytvořilo příjemné setkání se spoustou milých lidí, kteří rádi opět zavítali do své rodné vesničky. Nakonec patří poděkování našim dětem, učitelkám a především nenahraditelné paní ředitelce, která dokáže vždy nadchnout a probudit v člověku touhu něco dokázat. To co dokázala s našimi dětmi byla inspirace k zamyšlení i pro nás dospělé. Všímejme si více lidí kolem sebe a nebuďme lhostejní.

Pavel Herman, starosta obce Lesonice

První zpracované fotografie si můžete prohlédnout ........ zde .

Rubrika

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer